fbpx

Milkshake ile Smoothie arasındaki fark nedir?

İkisinde de süt kullanılabilmesi, ikisinde de taze meyve kullanılabilmesi gayet kafa karıştırıcı bir durum. Acaba aralarında farklar neler? Çok belirgin değil ama farklar var elbette.

MİLKSHAKE'ler:

Milkshake'e ingilizce kısaca shake (şeyk)'de denir. Smoothie'nin aksine yemek öğünü yerine tüketilmezler ve yemek yanında ikram edilebilirler. İçeceğin ana omurgası süt veya dondurmadır.

Daha çok tatlı niyetine tüketilirler. Milkshake'de genelde süt ürünü olarak dondurma ve süt kullanılır. Şuruplarla, tozlarla ve gerçek meyvelerle tat ve aroma katılabilir. Bununla birlikte bazı milkshake'ler lezzetini sadece dondurmadan alabilirler. İçerisine katılan meyve, şurup, toz gibi malzemeler aroma/çeşni vermek amaçlıdır.

Ayrıca milkshake'ler üstlerine köpük krema ve şeker süslemeleri ile servise sunulabilir.

Tatlandırıcı olarak şeker şurubu, malt şurubu kullanılır yada çilek, çikolata şurubu gibi aromalı şuruplar kullanılır.

Milkshake terimi 1885'de ortaya çıkmıştır. İlk milkshake viski, yumurta ve süt ürünleri ile yapılmıştır. 1900'lerde alkollü milkshake'ler alkolsüz versiyona dönmüş özellikle çikolata, vanilya ve çilek tatları öne çıkmıştır.

SMOOTHİE'ler:

Kıvam olarak milkshake'e benzer. Smoothie meyve pürelerinden, sebzelerden ve sıvılardan yapılır. İçeceğin ana omurgası meyvedir. Temel olarak smoothie'lerde yoğurt, süt ve meyve suyu kullanılır fakat bununla birlikte tamamen meyveden de yapılabilirler.

Smoothie'ye kıvam arttırmak için yulaf ve başka tahıllar eklenebilir. İlave çeşni olarak bal ve protein tozu eklenebilir. Smoothie'ler genel olarak yemek gibi kullanılır : atıştırmalık ve kahvaltı içeceği olarak.

Tatlandırıcı olarak daha çok bal ve kahverengi şeker kullanılır.

1960'larda popüler hale gelmeye başlamıştır. Smoothie kelimesi ilk olarak Steven Kuhnau tarafından Smoothie King olarak markalaştırılmıştır.

NETİCE olarak şöyle tekrar özetleyelim:

-Smoothie'nin çoğunluğu meyvedir, Mikshake'in süttür. Mesela bir bardak çilekli karışımda çoğunluk çilekse bu smoothie'dir, yok eğer çoğunluk sütten yana ise bu Milkshake'dir. Süt ürünleri açısından smoothie tariflerinin büyük çoğunluğu yoğurtludur, mikshake'in süt ve dondurmadır. Yukarda da belirttiğimiz gibi bu ayrım çok keskin değildir.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016