fbpx

Kahve dükkanı açmak için gereken malzemeler

Kahve dükkanı açmak istiyorsunuz fakat bu konuda bilginiz yok. Kahve dükkanı açmak için TEMEL gereken malzemelerin ne olduğunu merak ediyorsunuz. İşte bu yazı bu soruya cevap vermek için hazırlandı. Bu yazıda en temel gereken kahve dükkanı için demirbaş malların  listesini bulacaksınız.

KAHVE; ESPRESSO VE İÇECEK EKİPMANLARI:

 1. Espresso makinası: Kahve dükkanını açtınız, harika kahve çekirdekleriniz var. Artık bunlarda moka, kapuçino, latte  diğer özel içecekleri hazırlamak için size profesyonel bir espresso makinası gerekiyor.  (1 adet genel olarak yeterli olmaktadır.)
 2. Espresso Öğütücü:  Daha genel amaçlı ve çok çeşitli kahve türleri için kahve öğütücüsü olmakla beraber espresso için özel kahve öğütücüleride mevcuttur. Espresso için çekilen kahve çok ince çekilir ve bu işlemi yapacak makinanın sadece espresso konusunda uznmanlaşmış olması önemlidir. (İşyerinizin yoğunluğuna göre 1-2 adet yeterli)
 3. Normal kahve öğütücüsü:Kahve dükkanlarında normal siyah kahve çeşitlerini (filtre, french press vs.) tercih edenler için kahve öğütmeniz gerekecektir. 1 adet yeterli olmaktadır.
 4. Kahve demleme makinası: Çok muhtelif özellikte makinalar mevcuttur. 1 adet demleme makinası yanıda birkaç tanede kahve termosu almanız gerekir.
 5. Frappe ve Smoothie Blendir'ı: Buz kıracak, güçlü ve profesyonel kullanım için blendir almanız gerekir. Espresso temelli buzlu latte, frappe, macchiato gibi içecekleri yapmak için ihtiyacınız olacak. Blendirlar genelde ses yapan makinalardır. Sessiz blendir'ın önemli olduğunu unutmayın ve dükkanınıza gelen misafirlerin konforunu göz önünde bulundurun. (1 adet yeterli)
 6. Sıcak su makinası: Kahve makinaları sıcak su elde etmeyi sağlamaktadır modellerin çoğunda. Fakat dükkanınızın yoğun olduğu zamanda gerekli olabileceğini göz önüne alın. (1 adet yeterli)
 7. Çay demleme aparatı: Çayı elektrikli, elektriksiz çaydanlıklarda demleyebilirsiniz. Müşteri yoğunluğuna göre çaycıların kullandığı çay kazanlarından alabilirsiniz.

KAHVE DÜKKANI SOĞUTMA VE BULAŞIK YIKAMA EKİPMANLARI:

 1. Ticari Soğutucu Dolaplar: Dükkanınızın arka kısmına kullanacağınız ve içerisinde smoothie, içecekle ilgili taze gıdalar, süt ve benzeri şeyleri saklayabileceğiniz ticari kapaklı buzdolapları. Eğer aynı zamanda yiyecek serviside yapacaksanız ona göre birkaç kompartımanlı ve büyük kapasite olanlarıda seçebilirsiniz.
 2. Tezgah altı buzdolapları: Tezgah altı dolaplar gün içinde anlık olarak kullanacağınız süt ve benzeri soğutmanız gereken gıdalar için kullanılır. (1 adet yeterli)
 3. Tezgah altı buz makinası: Smoothiler, buzlu kahveler, maden suyu, su vb buz kullanılan içecekleri için buz makinasına ihtiyacınız olacak. Kalite ve kapasitesine göre birçok model piyasada bulunmaktadır. (1 adet yeterlidir.)
 4. Tezgah üstü pasta dolabı: Kahvenin yanında muffin, korasant, kek vs. unlu mamül satacaksanız. bunları sergilemek üzere bir dolaba ihtiyacınız var. Eğer yaş pasta, çizkek gibi hızlı bozulabilir gıdalar satacaksanız mutlaka soğutuculu olmalı. Eğer yeriniz uygun ve soğutulacak çeşidiniz çok ise pastanelerin kullandığı soğutuculu dolaplardan istediğiniz boyut ve tipte alabilirsiniz. (1 adet soğutuculu, 1 adet soğutucusuz olmak üzere 2 tane gerekir.)
 5. Bar altında veya yakınında eyveli tezgah: Baristanın küçük el aletlerini yıkayacağı, aparatlardan kalan malzemeleri boşaltacakları, çalkalayacakları bir bulaşık eyvesine ihtiyacı var. Bu seviye olarak bar tezgahının altında görülmeyecek bir yerde olması idealdir. (1 adet yeterli)
 6. 3 bölümlü yıkama evyesi: Bu işyerinizin arka tarafında duracak ekipmandır. Tabaklar, kap kaçak gibi şeyleri  sıyırma, yıkama gibi işlerde kullanabileceğiniz gibi, büyük miktarda meyvenin yıkanabileceği bir alandır.Derinlik ve musluk tiplerini ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. (1 adet yeterli)
 7. Bulaşık makinası: Bir üst maddede el ile yıkama versiyonu dışında tabak, çanak yıkamalarında endüstriyel/ticari bulaşık makinası kullanabilirsiniz. Ayrıca bardaklar için bardak yıkama makinalarıda sırf bardakları yıkamak için tercih edilebilir. (1 adet yeterli)

KÜÇÜK ALETLER VE İÇECEK APARATLARI

 1. Espresso tokmağı (tamper): Espresso tokmağı öğütülmüş espresso çekirdeklerini demleme öncesinde portafilter sepetine sıkıştırmak için kullanılan küçük bir avuçiçi alettir. Genelde ağır bir malzemeden imal edilen temperlerin altı paslanmaz çelikten sapları ise ahşap ya da aluminyum olmaktadır. 1 dükkana 2 adet yeterlidir
 2. Süt köpürtme sürahisi: Özellikle latte ve kapuçino gibi içecekleri hazırlarken köpürtme sürahisi gereklidir. (2 büyük, 2 küçük yeterlidir.)
 3. Kahve atık kabı (Knock Box) : İngilizcesiden anlaşılacağı gibi vurma kabı. Espresso makinasından kahve haznesin knock box'un ortasındaki vurma yerine vurularak posa atılır. Posayı atmaya yarayan kullanışlı bir kap. Sonra akşam mesai bitiminde kahve posasını ayrıca ve kolaylıkla çöpe atmanıza yarar.
 4. Ölçü sürahi ve kaşıkları: Kahve içecek hazırlarken standart bir tadı tutturmak için ölçekler önemlidir. 4 adet sıvı ölçme kapları, 2 adet standart ölçü kabı ve 2 adet dörtlü kaşık ölçü seti
 5. Elektronik terazi: İçecek ölçeklerinde lazım olabiliyor veya yerinden kahve çekirdeği veya öğütülmüş kahve satıyorsanız terazi lazım olacaktır.
 6. Şurup pompaları: Şurup şişelerine takılan pompalar. Özellikle her bir basımda kahveye eklenen miktarı bilmek açısından önemlidir.
 7. Köpük termometresi: Köpük sürahisinde sıcaklığı ölçmek için kullanılır.
 8. Kronometre/Zaman ölçer: Kahve demlerken demlenme süreleri önemlidir. Özellikle birçok kahve bir arada hazırlandığında daha da önem kazanır.
 9. Kahve kupaları, çay bardakları
 10. Espresso bardakları
 11. Çay topları
 12. Yiyecek servisleri için tabaklar
 13. Toz şeker dökücüler (tercihen)
 14. Creamer : Krema kabı, Kahvelere veya çaylara kahve veya krema eklenirken kullanılır. 2 tane yeterlidir.
 15. Çay kahve Düzenleyici: Paket krema, çay, şeker vb. malzemeleri koyacak organizer yani düzenleyici tazgah üstü stand.
 16. Kahve içecek etiketleri
 17. Çalışan önlükleri

KAHVE DÜKKANI SARF MALZEMELERİ:

 1. Kahve ve Espresso: Birçok kahve içeceğinin temelinde yer alan espresso normal demlenmiş kahveden daha yoğun kıvama ve yüksek kafein oranına sahiptir ve iddialı tarafıda buradan gelir. Ayrıca dükkanınızda farklı aromalara sahip kahveler ve hafif, orta, koyu kavrulmuş kahveler bulundurun. Özellikle Türk ağız tadına uygun kahve çekirdeklerinden çekilmiş kahveleri tespit edip ve bulundurun.
 2. Süt : Kahve dükkanında süt en temel malzemelerdendir. Normal süt, krema vd. süt mamüllerini hazırlayacağınız tariflerde gerekli olanlarını el altında bulundurun.
 3. Hazır sallama çaylar ve paket çaylar: Burası Türkiye ve sudan sonra belki önce en çok içilen şey çay. Kahve evinizde kaliteli, genel ağız tadına uygun siyah çay ve diğer bitki çayları bulundurun. Siyah çayınızı bir defa iyi seçin ve değişiklik yapmayın.
 4. Sıcak çikolata: Sıcak çikolata çocuklar ve her yaş için sevilerek içilen bir içecek. Ülkemizde de gittikçe içilme alışkanlığı artmaya devam ediyor. İyisinden ve doğalından bulundurun.
 5. Şuruplar: Karamel, fransız vanilyası, fındık vb. birçok şurup ile kahve tarifleri hazırlayabileceksiniz. Doğal ve katkısız olanlardan seçmeniz fark oluşturacaktır. Tabi doğal içerikliler biraz pahalıca.
 6. Şeker, tatlandırıcı ve kremalar

TEK KULLANIMLIK MALZEMELER:

 1. Sıcak içeceklerler için kağıt bardaklar (kapaklı, kapaksız)
 2. Soğuk içecekler için plastik bardaklar (kapaklı, kapaksız)
 3. Pipetler ve karıştırıcılar : Muhtelif materyallardan elde edilenleri mevcut. Zevkinize ve konseptinize göre satın alın.
 4. Peçete ve peçetelik
 5. Kahve filtreleri: Filtre kahve makinası için ve diğer kahve demleme aparatlarında kullanılacak metal ve/veya kağıt filtreler.
 6. Al-götür kahve taşıyıcıları: Yumurta taşıma kabı gibi içerisine dört adet bardağın oturacağı kağıt taşıyıcılar. Her yerde lazım olmasada yerinizin durumuna göre gerekebilir.
 7. Eğer kahve yanında, dışında gıda servisi yapacaksanız plastik bıçak, çatal, kaşık.

DİĞER

 1. Kahve makinalarının temizliğinde ve bakımında kullanılacak malzeme ve aparatlar. Önemli bir konudur çünki espresso makinasını, filtre kahve makinasını her gece iş bitiminde temizlemeli ve dezenfekte etmelisin.
 2. Çöp kovaları ve geri dönüşüm kutuları
 3. Su: İşin aslında en önemli kısmını sona bıraktım. Su birçok içeceği hazırlamada kullanacağınız temel malzeme. Suyun sertliği, kokusu çok önemli olduğu zaten çok aşikar. Suyu ya hazır kaynak suları kullanacaksınız ya da profesyonel su filtresi almanız gerekecektir.

 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2017