fbpx

Ev yapımı yoğun krema - Heavy Cream nasıl yapılır?

Bazı tariflerde geçen heavy cream (yoğun krema) nasıl yapılırın cevabı aşağıda tarifimizde yer alıyor.

Yoğun Krema - Heavy Cream nasıl yapılır?

MALZEME:

3/4 su bardağı tam yağlı süt

1/3 su bardağı tereyağı

 

Aşağıdaki adımları izleyerek yoğun krema/heavy cream yapabilirsiniz.

1-Tereyağını erit

yogun-krema-2

İlk önce tereyağını oda sıcaklığına getirin. Tereyağını tam eritmek için birkaç yol vardır.

  • Ocakta eritmek: Tereyağını düşük ateşe bir tava ile koyun. Bir kaşık yardımı ile tava üzerinde gezdirerek eritin. Tereyağı 28-36 ºC derecede erir. Sıcak bir yaz gününde oda sıcaklığında da tamamen eriyebilir.
  • Mikrodalgada eritmek:Tereyağını küçük parçalara ayırın ve mikrodalga fırına uygun bir kapla fırına verin. Çok kısa süre içinde eriyecektir.

2-Eritilmiş tereyağını sütün üzerine boşalt

yogun-krema

Sütü bir kaba koyun ve üzerine erittiğiniz tereyağını döküp karıştırın. Süte dökmeden önce tereyağının serinlediğinden emin olun.

  • Eğer düşük yağlı süt kullanacaksanız kremaya kıvam vermek için 1 yemek kaşığı un katın.

3-Karıştırın

Bir kaba koyduğunuz malzemeleri elektrikli mikser ile veyahut el karıştırıcısı ile bunlarda olmazsa bir çatalla çıpın. Kremanın kıvamlı ve köpüklü olması için birkaç dakika karıştırın.

YOĞUN KREMA YERİNE KULLANABİLECEĞİNİZİ DİĞER KARIŞIMLAR:

  • 1 bardak yağsız süt ile 2 yemek kaşığı mısır nişastasını (veya tatlandırılmamış jelatini) 3-4 dakika kadar kıvam alıncaya kadar karıştırın.
  • Süzme peynir ile yağsız süt tozunu eşit oranlarda topak kalmayıncaya değin  karıştırıp düşük kalorili krema elde edip yoğun kremanın gerektiği uygun tariflerde kullanabilirsiniz.
  • Süzme Yoğurt* ve süt: Süzme yoğurt ile yarım yağlı sütü eşit oranlarda birbirine karıştırıp bazı kurabiye, ekmek ürünlerinde bu karışımı yoğun krema yerine kullanabilirsiniz.Ayrıca çizkeklerde yarı yarıya oranda yoğun krema ile yoğurt  kullanıp yağlılığı azaltabilirsiniz.

*Süzme yoğurt: Normal yoğurt peynir süzme bezi/tülbent'e koyarak birkaç saat suyunu akıtmasını sağlayın. Ortalama olarak 1 kilo yoğurttan 1/2 kilo süzme yoğurt çıkmaktadır.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016