Çay nasıl demlenir?

Çay hayatımızın çok önemli bir parçası, seremonisi. Millet olarak güne çayla başlarız, günü çayla kapatırız. Büyük çoğunluğumuz için sabah kahvaltıda, öğlen iş yerinde, akşam ailecek ya da dostlarla iken çay hep bir el uzaklığında bize eşlik eder. Çaysız günümüz olmadığı için çayın hayatımızda kapladığı yerin farkında olmayız çoğu zaman. Ama bir şekilde uzak kaldığımızda o büyük eksikliğini duyarız. Benim gibi tiryakiler ise acaba çay olmadan önce acaba hayat varmıymış diye düşünür arada bir.

Çay sever bir memleket olduğumuz için neredeyse herkes ocağa bir çay suyu atıp sonrada demler. Ama iyi çay demleyebilir mi? Cevabı bilinen bir soru. Herkesin yaptığı çay güzel olmaz. Güzellik öznel olsa da demlenen çay güzel olduğunda hımm güzel çaymış diye takdir ve tebrik ediyoruz demleyeni.

Tabi herkesin alıştığı bir tat var, ağız tadında farklılıklar var. Kimisi Türk çayı sever kimi Seylan çayı. Bazılarımız portakallı, bergamotlu, karanfilli, kekikli, ıtırlı, kakuleli çayları sever kimimiz sade içmekten yanadır. Her çayseverin bu tercihleri farklı olsa da çay demlemenin ve sunmanın ortak yönleri var ve esas can alıcı noktalar burada yer alıyor.

Yılların çay tiryakisi olarak çayın iyi demlenmesi benim için çok önemli. Çay demlemeyi sıradan bir eylemden çok keyif seremonisinin temeli olarak görüyorum. İyi çay varsa keyifte vardır.

İlk önce kendi çay demleme usulümü yazacağım. Zaman içerisinde çaylarını beğendiğim uğrak yerlerimden tarif alarak ayrıca ekleyeceğim.

turk-cayi-1

SEYLAN ÇAYI İLE BENİM ÇAY DEMLEME YÖNTEMİM:

 • Çelik çaydanlıkta içme suyunu kaynatın. Kaynayınca altını kapatın. Bir dakika kadar suyun dinlendirin.
 • Bu sırada demliğe üç yemek kaşığı seylan çayı*  koyun.
 • Üç adet kakuleyi* ortadan bölüp demliğe atın.
 • Yarım litre yani 2,5 su bardağı kadar kaynar suyu çayın üzerine gezdirerek dökün.
 • Çaydanlığa eksilen suyu ekleyip ve üzerine demliği koyup kısık ateşe koyun.
 • 15-20 dakika bu şekilde bırakın. Bu arada alttaki su kaynamaya başlayınca veya başladıktan birkaç  dakika sonra çaydanlığın kenarında delik olsa da olmasa da demliği hafifçe yana eğerek çaydanlıkta boşluk açın. İşin püf noktası burasıdır. Çaydanlıkta kaynayan suyun sıcaklığı tamamıyla demliğe gelmemeli, buhar dışarı rahat çıkabilmelidir. Bu şekilde demlikteki çay aşırı ısınmayacak ve daha uzun süre haşlanmayacaktır.
 • İlk çayı bardaklara döktükten sonra çaydanlığa tekrar soğuk su ekleyin. Her çay aldığınızda alta soğuk suyu ekleyin. Maksat demlikteki çayın aşırı ısınmasını engellemek. Demlik çok ısınırsa çayı haşlayacak ve tadı acılaşacak, kokusu bozulacaktır.
 • Bu şekilde seylan çayı ile demlenmiş çayı 2,5-3 saat civarı tadı pek bozulmadan içebilirsiniz. Yine de ideali daha kısa zamanda en iyi durumdayken tüketmek.
 • Eğer demlikteki çayın hepsini içemeyecekseniz tadı bozulmadan önce cam bir kaba süzüp, üzerine yeterince soğuk su ekleyip, sonra istediğiniz herhangi bir meyvenin suyu ile karıştırarak soğuk çay yapabilirsiniz.

*Seylan çayı'nı BİM'den alıyorum. İçtiğim seylan çayları arasında en iyilerinden biri diyebilirim. Ayrıca Mahmood Tea'de tavsiye edebilirim.
*Kakule Hindistan ve komşularında yetişen bir bitki. Tohumlarının olduğu kısım tatlılarda, içeceklerde kullanılıyor. Çaya bergamot'a benzer bir tat veriyor. Bana göre aroması ve tadı bergamot'tan daha lezzetli. Hemen her aktarda bulunabilir. 50 gramı 1,5-2 ay civarı yetiyor.

Kakule tohumları

ÖNEMLİ NOKTALAR:

 1. Demlediğiniz çay miktarı ile koyduğunuz su miktarı altın oran gibidir. Bu oran az yönde olduğunda çay yavan olur ve sırf demliktekini bile içseniz yavanlıktan kurtulamazsınız. Çay oranı çok olduğunda bardağa su kısmından fazla ekleyerek önemli oranda kurtarabilsenizde çayın tadı ideal olmayabilir.
 2. Çayı demledikten sonra demliği sallamayın. Çayın tadını bozarsınız.
 3. Demlenen çay alta çöker. İlk belirtisi budur. Fakat önemli olan kokusudur.
 4. Daha demini almamış çayın kokusu otsu'dur. Demini alan çay bildiğin çay kokar.
 5. Çayın artık işi bittiğinin alameti yanık ya da ütü'nün içindeki su gibi kokar ve tadı acılaşır. Bu çay sağlık açısından da ciddi zararlıdır. Dökün gitsin. Keyfin yarımı olmaz.
 6. İyi çay demlemek için çayın iyi muhafaza edilmiş olması lazımdır. Marketten aldığınız çayı ağzı kapalı şekilde cam kavanozda saklayın.  Açık veya iyi korunmamış çay ortamdaki nemi de, kokuyu da çekeceğinden tadı bozulacaktır.
 7. Tiryaki çayı ince cam bardakla içilir. Kalın bardak veya kupa çayı soğutur.
 8. Çay demlerken çeşme suyu (içinde klor olan su) kullanmayın. Orta sertlikte içme suyu kullanın. Klorlu su çayı çaylıktan çıkarır. Gerçi klor kokusu olmayan çeşme suyu da çayın tadını sertleştirdiğinden bu da bir tercih meselesidir.
 9. Zevk meselesi olmakla birlikte ben şahsen porselen demlikte demlenen çayı sevmiyorum. Çayı soğuttuğundan ve tadını etkilediğinden dolayı kesinlikle karşıyım.
 10. Alüminyum'un ısı iletimin çok oluşu, çaydanlıkların altının ince oluşu gibi sebeplerden de alüminyum çaydalıktan ve dahi demlikten uzak durmak gerekir. Benim tercihim altı kalın kaplamalı çelik çaydanlıklar.

 

devamı gelecek...

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016

Leave a reply