fbpx

Boza tarifi

Boza milli içeceğimiz. Birçoğumuzun çocukluğunda güzel anıları olan bir içecek.  Geleneksel olarak kışın özellikte kar yağdığında gece sokaklarda satılan bu harika içecek artık hemen her markette havaların soğuması ile raflarda arzı endam ediyor.

Bende bozayı çok sevenlerdenim. Yıllardır bozayı evde yapanları duyarım ve nedense bana yapımı çok zor bir içecekmiş gibi gelirdi kolay olduğunu anlamama rağmen. Fermente gıdalarla fazla haşır neşir olmamaktan kaynaklı bir tereddütdü aslında. İlk önce internette yer alan birçok tarifi okudum ve ve olumlu elektrik aldığım birinde karar verip referans noktam yaptım. Denedim ve sonuç gayet güzel oldu.

MALZEME:

 • 1 su bardağı bulgur*
 • 1 su bardağı pirinç*
 • 15-17 su bardağı su (veya aldığı kadar)
 • Her su bardağı başına 1 yemek kaşığı şeker (altı okuyunca daha rahat anlarsınız)
 • Ekşi maya veya maya olarak yarım çay bardağı boza

HAZIRLANIŞ:

 • Bulguru ve pirinci geceden ıslatın veya ıslatmayın. Islatmada ne gibi fark oluşuyor bilmiyorum ama ilk denememde birkaç saat suda beklettim. İkinci denememde hiç bekletmedim. Ama tahılları süzgece koyup iyice yıkadım. Sonra iyice yumuşayıncaya kadar suda KAYNATTIM.
 • Malzemeyi soğumasını beklemeden kaşık yardımı ile ince tel süzgeçten geçirin. Kolay geçmesi için kontrollü olarak içme suyu ilave edebilirsiniz.
 • Süzdüğünüz malzemeyi tekrar birkaç kere fazla bastırmadan geçirin. İkinci ve daha fazla süzmemizin sebebi kepek ve benzeri parçaların bozayı içerken boğaza yapışıp rahatsız etmesine sebebiyet vermemek.
 • İçme suyu ilave ederek istenilen kıvama getirin ve kaç bardak olduğunu başka kaba aktararak sayın ve her su bardağı boza başına bir yemek kaşığı şeker ekleyin. Şekerli sevmiyorsanız şeker oranını azaltabilirsiniz. Fermente olurken şekeri kullanacağından şeker zaten azalır diyorlar ve sanırım bu doğru. Ayrıca şeker oranının %10'un altına düşmemesi gerektiğini işin uzmanları söylüyor. (Birçok tariflerde ŞEKER ilavesini SÜZMEDEN kaynaması biten malzemeyle karıştırıp sonra süzme işlemini yapıyorlar. Tercih sizin. Bir kerameti var mı bilmiyorum, bence yok.)
 • Malzememiz oda sıcaklığına düşünce ki süzme ve su ilavesi ile hızlıca düşüyor. Mayayı karıştırın. Maya için şunu söyleyebilirim, ilk denememde bir dilim ekşi mayalı ekmeği az suyla blendirdan geçirip süzdüm sonra ilave olarak marketten aldığım bozadan yarım çay bardağı içine döktüm. Başarılı oldu. İkinci yaptığım boza da ise bu mayadan bir çay bardağı kullandım. ( Geçen sene başarısız sayılabilecek denememden diyebilirim ki instant/kuru maya kullanınca maya kokusu gitmiyor. )
 • Oda sıcaklığında 15-24 saat arası bekletin. 15 saat civarı geçince tadına bir bakın yeterli ekşiliğe ulaşmadıysa 24 saate ara ara kontrol ederek bekletin. Prensip olarak bu süre soğukta uzar, sıcakta kısalır. Tamam deyince buzdolabına kaldırın.
 • Birkaç gün içinde tüketin. İsterseniz su ile inceltebilir, içine/üstüne fındık tozu, leblebi, tarçın koyabilirsiniz.
 • Çocuklara yedirmek için uygun meyvelerin  pürelerini karıştırabilir veya meyve suları ile karıştırabilirsiniz.

Afiyet olsun.

*Boza yaparken buğday, arpa, çavdar, yulaf, akdarı, karabuğday, mısır vesair her birini ayrı ayrı veya karıştırarak kullanabilirsiniz, denemeler yapabilirsiniz. Bu tahılları un, kaba öğütülmüş (bulgur, çorbalık gibi), ezmeler, tane şekillerini kullanabilirsiniz. Ben ilk yaptığımda kavılca buğdayı bulguru, malatya köy bulguru, mısır, pirinç'ten oluşan dörtlü bir karışım kullandım. Çok güzel oldu. İkinci denememde tek tahıl kullanıp kavrulmamış yulaf ezmesinden yaptım. Bu yulaf ezmesinin özelliği acı bir tadı olmasıdır. Bu acı tadı sevenler var, ben sevmeyenlerdenim. Bu sebeple yulaf bozası olunca Ekvador ülkesindeki bir tariften ilham alarak yarı yarıya kadar ananas suyu ile karıştırdım. Ananas suyu katınca ananas haliyle daha öne çıkıyor. İçenlerin yalancısıyım, beğendiler 🙂 bana sorarsanız ben baya baya beğendim. Ortaya oldukça orjinal bir lezzet çıktı.

*Boza mayalanan bir içecek olduğundan haliyle mayalayan bakterinin özelliği tada sirayet ediyor. Bu sebeple fındık, kuru üzüm gibi meyvelerde bulunan şu an latince ismini hatırlayamadığım bakteri türü bozanın tadını farkedilir derecede güzelleştiriyor. Mayalanma sürecinde bozanın içine atıp bakteriyi yakaladıysanız farklı bir tat elde edebilirsiniz.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2018

1 yorum

Yorum yazın